Archiwum kategorii 'bezpieczeństwo'

Irlandzki komisarz ds. ochrony danych w wymusił zmiany w zakresie ochrony danych europejskich użytkowników Facebooka. Zmiany mają być wprowadzone w ciągu pół roku – informuje biuro komisarza. Przedstawiciele społecznościówki już zgodzili się na wprowadzenie wymaganych zmian.

Portal musi lepiej niż dotąd informować użytkowników o tym jak serwis oraz funkcjonujące na nim aplikacje wykorzystują ich prywatne dane. Ma także usuwać szybciej niż dotychczas dane pochodzące ze skasowanego przez użytkownika konta. Portal ma także wyraźnie informować o stosowaniu rozpoznawania twarzy i oznaczaniu użytkownika na zdjęciach.

Irlandzki komisarz ds. ochrony danych może wymóc takie zmiany, bo na terenie tego kraju znajduje się europejska siedziba Facebooka. W ten sposób Irlandczycy występują w interesie wszystkich Europejczyków.

Firma Polskie Badania Internetu opracowała raport dotyczący prywatności na portalach społecznościowych. Problem jest bardzo istotny, bo jak wynika z danych PBI z portali społecznościowych korzysta biernie lub aktywnie już 99 proc. użytkowników Internetu w Polsce. W 2006 roku było to mniej niż 60 proc.

Nadal NK trzyma się wśród portali mocno – 78 proc. badanych odpowiedziało, że ma na nim konto. U największego jej konkurenta – na Facebooku – konto założyło 68 proc. badanych. Konto na Gronie posiada 13 proc., Fotce oraz GoldenLine 11 proc. Pozostałe wskazało poniżej 10 proc. badanych.

prywatnosc1

Jeśli chodzi o prywatność – 86 proc. podało, że udostępnia w Internecie swoje imię i nazwisko, podobnie (83 proc.), miejscowość zamieszkania. 75 proc. podaje datę urodzenia, a 68 proc. swoje zdjęcie. 49 proc. udostępnia przebieg swojej edukacji. Znacznie mniej podaje nr telefonu (27 proc.), jeszcze rzadziej miejsce pracy, przebieg kariery zawodowej, czy teksty podpisane swoim nazwiskiem, czy zdjęcie domu.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Facebook dodaje nowe zabezpieczenie

20-04-2011, Mariusz Doluk

Nowe zabezpieczenie na Facebooku polega na dodatkowej możliwości autentykacji użytkownika. Gdy włączymy odpowiednią opcję  ustawieniach konta  będziemy proszeni o wpisanie kodu za każdym razem, gdy będziemy logować się z nowego urządzenia.

fbrodzice

W styczniu tego roku Facebook wprowadził opcję łączenia się za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS, co utrudni ewentualne “podsłuchanie” poufnych informacji przesyłanych w sieci. Dodatkowo, gdy zaczniemy używać aplikacji na Facebooku, która nie obsługuje HTTPS po zakończeniu jej używania powrócimy automatycznie do trybu szyfrowanego.

Poza tym Facebook przebudował stronę Centrum Kontroli Rodzicielskiej. Dowiemy się w nim jak zabezpieczyć swoje konto i jak unikać zagrożeń na portalu. Serwis stworzony jest zwłaszcza pod kątem młodzieży i dzieci. Niestety większość informacji nie jest wciąż przetłumaczona na język polski.

Jeśli chodzi o formę jaką przyjął FB pod kątem dzieci i młodzieży to jej skuteczność jest dość wątpliwa – suche informacje nie wystarczą. Myślę, że tutaj skuteczniej robi to NK (o kampanii w zakresie bezpieczeństwa NK pisałem wczoraj). Niemniej jednak jest to krok w dobrym kierunku – im więcej uświadamiania użytkownikom kwestii bezpieczeństwa, tym lepiej.

Portal społecznościowy NK rozpoczął akcję pod nazwą Tydzień Bezpiecznego Internetu, która ma na celu uświadamianie dzieci w zakresie zagrożeń czyhających w sieci. Na profilu pary portalowych superbohaterów Sekuriona i Protekty trwa konkurs rysunkowy w ramach którego dzieciaki, by wygrać program antywirusowy, muszą narysować portret lub komiks na temat tej dwójki bohaterów, o których pisałem już zresztą kiedyś.

sekuriinprot

Poza tym trwa drugi konkurs o nazwie „Chroń Prywatność w Sieci – to proste!” w którym trzeba odpowiedzieć poprawnie na pytania pojawiające się na profilu Sekuriona i Protekty. Przykład: “Jak dopasować ustawienia prywatności konta na NK, aby nasze dane były widoczne tylko dla znajomych?”

- Administrowanie portalem, z którego korzysta kilkanaście milionów osób to wielka odpowiedzialność. Bezpieczeństwo w sieci zależy jednak nie tylko od twórców portali, a również od świadomości i zachowania samych internautów. Dlatego staramy się regularnie uświadamiać najmłodszych o zagrożeniach i możliwościach ochrony przed nimi. Działamy przez nasze kanały informacyjne, zakładkę „Bezpieczeństwo”, a także rozmawiamy z młodzieżą w gimnazjach podczas spotkań „Klikaj z Głową”.  – mówi Joanna Gajewska, rzecznik NK. Kliknij, aby przeczytać więcej »

Od zeszłego tygodnia najpierw w anglojęzycznej, a potem polskiej wersji Facebooka powstał łańcuszek, który informował o tym, że Facebook ma zamiar wykorzystywać nasze prywatne zdjęcia w reklamach “od piątku”. Jest to tylko częściowa prawda.  Pełna treść krążącej wiadomości wygląda tak:

UWAGA: od piątku Facebook zacznie używać naszych osobistych zdjęć w swoich reklamach. To jest „legalne” – można to przeczytać w ustawieniach konta. Żeby to zablokować, należy wejść na KONTO -> USTAWIENIA KONTA -> zakładka REKLAMA NA FACEBOOKU -> Edytuj ustawienia reklam społecznościowych, wstawić NIKT i potwierdzić. Podajcie dalej.

Trzeba tutaj wyjaśnić kilka kwestii. Po pierwsze Facebook nie używa dowolnych zdjęć z naszego albumu, a jedynie zdjęcia profilowego. Reklamy generowane w ten sposób uzależnione są od działań użytkownika (np. jeśli kliknie “Lubię to” w daną reklamę czy markę). Poza tym Facebook nie zacznie tego robić “od piątku”, ponieważ robi to od dawna i dłuższego już czasu widzimy zdjęcia profilowe na Facebooku i poza nim w różnych kontekstach (najczęściej w ramach tzw. Like boxów).

Cała sprawa, choć nadmiernie “sensacyjna”, ma jednak pozytywny aspekt, ponieważ zwiększa świadomość użytkowników w zakresie ustawień prywatności i używania naszych zdjęć profilowych w reklamach. Kliknij, aby przeczytać więcej »

Czasem zdarza się, że nie do końca świadomie zgodzimy się na dostęp jakiejś aplikacji do naszego konta lub po prostu nie chcemy już dostawać informacji zapychających  nam tablicę. Często okazuje się, że aplikacje rozsyłają spam. W dodatku aplikacje pozyskują sporo (czasem stanowczo za dużo) informacji o naszych poczynaniach. Często wspominam o tego rodzaju zagrożeniach.

app1

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Facebook zaostrza bezpieczeństwo

27-01-2011, Mariusz Doluk

Facebook wprowadza możliwość szyfrowanie wszystkich połączeń poprzez protokół HTTPS (tak jak to jest na stronach kont bankowych). Jeszcze nie wszyscy mogą cieszyć się tą opcją, ale wkrótce każdy będzie mógł ustawić sobie szyfrowanie całej treści, tak aby nikt “po drodze” z naszego komputera do facebookowego serwera nie podsłuchał naszych poczynań.

facebookhttps

Będziemy mogli tę opcję uaktywnić wchodząc w menu Konto –> Ustawienia konta –> Zabezpieczenia konta i zaznaczyć odpowiednią kratkę. Należy zwłaszcza w ten sposób się zabezpieczyć, gdy korzystamy z Facebooka na komputerach publicznych (np. w szkole, kafejce itp).

Jednak coś za coś – za większe bezpieczeństwo “zapłacimy” powolniejszym działaniem portalu. Należy również zwrócić uwagę, że na razie większość aplikacji facebookowych tworzonych przez firmy trzecie nie wykorzystuje szyfrowania.

facebookauth

Facebook wprowadził także nową formę autentykacji, którą nazwał “społecznościową”. Zamiast sprawdzania, czy jesteśmy ludźmi i czy jesteśmy faktycznie tymi za których się podajemy, za pomocą wpisywania kodu Captcha (zwykle dwóch, często niełatwych do odczytania wyrazów), serwis wprowadził system, który prezentuje nam serię zdjęć naszych znajomych. Naszym zadaniem będzie odpowiedź kogo te zdjęcia przedstawiają.

Zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa na Facebooku jest to trudniejsze do obejścia niż system Captcha. Moim zdaniem nie jest to takie pewne, jeśli włamywacz pochodzi z otoczenia danej osoby i zna jej towarzystwo. Swoją drogą ciekawe, czy ogłoszenie tych nowości ma jakiś związek z wczorajszą informacją o włamaniu na konto szefa Facebooka?