Archiwum kategorii 'Google+'

Twitter: Google gra nie fair

16-01-2012, Mariusz Doluk

Ostatnio w Internecie przetoczyła się burza na linii Twitter – Google. Przedstawiciel Twittera Matt Graves oskarżył Googla o to, że wprowadzając ostatnie zmiany w wyszukiwarce, spowodował, że jego własna społecznoścówka jest faworyzowana, a często bardziej adekwatne informacje pochodzące np. z Twittera nie są odpowiednio pozycjonowane. Czytaj: Google dyskryminuje konkurencję i zafałszowuje wyniki wyszukiwania.

twgoo

Na przykład Google nie uwzględnia symbolu @ w wyszukiwaniach, co powoduje, że gdy ktoś szuka profilu Twittera z tym symbolem na przedzie, nie wyświetla się na pierwszym miejscu to czego szuka użytkownik. Np. wpisanie w wyszukiwarkę “@ign” powinno wyświetlić wysoko profil serwisu IGN na Twitterze. tak jak jest to np. w wyszukiwarce Bing, gdzie eksponowane są ostatnie tweety.

To bardzo ciężkie oskarżenie i Google niemal natychmiast na nie odpowiedział. Jego przedstawiciele podkreślali, że nigdy nie indeksowali znaczka @ i nie rozumieją o co teraz zrobił się szum. Poza tym Twitter sam nie ułatwia Googlowi życia (podobnie jak i Facebook) blokując wejście robotom indeksującym wyszukiwarki.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Google już wcześniej personalizował wyniki wyszukiwań, wykorzystując także informacje dostępne w jego społecznościówce Google+. Teraz jednak integracja obu usług będzie niemal pełna. Każdy, dzięki usłudze o nazwie “Search plus Your World” (Wyszukiwanie plus twój świat), będzie mógł dysponować w praktyce własną, prywatną wersją wyszukiwarki.

Na pierwszym miejscu wśród wyszukiwanych treści pierwszeństwo będą miały informacje naszych znajomych powiązanych z nami w ramach Google+ (w przypadku zdjęć dotyczy to także Picasy). Jeśli np. wpiszemy nazwisko znajomego, Google na pierwszym miejscu przedstawi jego profil i najnowsze wpisy. Wyszukiwarka będzie także na podstawie wyszukiwanej frazy proponować powiązane osoby lub strony do dodania do swoich kręgów.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Amerykański analityk Paul Allen ujawnił, że portal społecznościowy Google+ przekroczył właśnie liczbę 62 milionów użytkowników (Global Web Index jest bardziej optymistyczny, bo szacuje, że liczba użytkowników przekroczyła już 150 mln). Według Allena do końca roku, przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu, Google Plus osiągnie poziom 400 mln użytkowników (czyli połowę tego co ma obecnie największy konkurent, czyli Facebook).

google-plus

Analityk szacuje także, że 625 tys. użytkowników loguje się do serwisu codziennie.

Gwałtowny przyrost nastąpić miał w grudniu. Prawdopodobnie ma to między innymi związek z tym, że wiele osób dostało wówczas na gwiazdkę telefon komórkowy z Androidem, który jest zintegrowany z usługami Google.

Google+: Nowości przedświąteczne

19-12-2011, Mariusz Doluk

Społecznościówka Google postanowiła sprawić swoim użytkownikom prezenty świąteczne i wprowadzi w ciągu najbliższych dni nowe funkcje i usprawnienia.

Jedną z ważniejszych jest możliwość ustawiania “wagi” poszczególnych kręgów. Dzięki specjalnemu suwakowi możemy zmniejszyć lub zwiększyć częstotliwość pojawiania się w strumieniu informacji z danego kręgu.

 

 

Poza tym w powiadomieniach pojawią się bardziej szczegółowe opisy najnowszych zdarzeń (przypominać to będzie pod względem treści bardziej facebookowego tickera). Teraz strony firm i marek będą mogły mieć do 50 administratorów zamiast dotychczasowego jednego. Wprowadzone zostaną także zmiany w przeglądarce zdjęć.

Google nie odpuszcza i wciąż stara się wprowadzać nowe funkcje do swojej społecznościówki. Testuje właśnie wykrywanie twarzy w fotografiach, co ma ułatwić ich tagowanie. W przeciwieństwie do szeroko krytykowanej funkcji Facebooka, wykrywanie twarzy dotyczy jedynie ludzi, którzy wyrazili na to zgodę. Funkcja ta nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich.

Także poczta Gmail została zintegrowana z Google+. Teraz możemy dodawać znajomych do kręgów wprost ze skrzynki pocztowej. Możemy także wyszukiwać mejle w zależności od kręgów.

Google eksperymentuje także ze swoim odpowiednikiem facebookowych wydarzeń, czyli usługą Schemer. Ma ona pomagać w wyszukiwaniu ciekawych wydarzeń na które wybierają się znajomi lub które odbywają się w okolicy. Ma także rekomendować wydarzenia w zależności od naszych upodobań. Usługa ma być także zintegrowana z kalendarzem Google. Starać się o zaproszenie do testowania tej usługi można na stronie: www.schemer.com

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Google+ uruchamia strony

07-11-2011, Mariusz Doluk

Vic Gundotra ze społecznościówki Googla ogłosił, że “mimo iż dotychczas Google+ koncentrował się głównie na osobach”, od teraz będzie można już zakładać także strony marek i firm. Domagało się tego sporo firm oraz organizacji, ale dotąd Google był nieugięty i kasował strony marek, gdy ktoś próbował założyć je jako zwykły profil.

 

Strony marek i firm nie różnią się praktycznie od zwykłych profili – możemy dodawać je do kręgów, itd. Jedynie specjalna ikona informuje, że jesteśmy na stronie, a nie zwykłym profilu.

Na razie Google udostępnia możliwość zakładania stron jedynie wybranym firmom i markom (np. Angry Birds, CNN, Fox News, Pepsi, etc).

Google+: Można plusować zdjęcia

03-11-2011, Mariusz Doluk

Społecznościówka od Google umożliwia teraz “plusowanie” zdjęć – poinformował na swoim profilu Vincent Mo. Aby tego dokonać należy otworzyć przeglądarkę zdjęć Google+. Przycisk +1 znajduje się w jej lewym dolnym rogu.

Funkcja ta dostępna jest już w aplikacji na IPhona, a wkrótce zostanie dodana do Androida.

plusfoto

Ciekawe dlaczego dopiero teraz dodali tę funkcję. Skoro +1 ma być odpowiednikiem facebookowych “lajków”, powinna być dostępna od samego początku.