Archiwum kategorii 'twitter'

dnt_statusSerwis mikroblogowy Twitter dołączył do witryn uwzględnionych we wtyczce Do Not Track, którą można włączyć w przeglądarce Firefox. Dzięki temu Twitter nie będzie korzystał z ciasteczek.

Wtyczka Do Not Track uniemożliwia zbieranie danych przez witryny za pomocą ciasteczek, które następnie służą np. do personalizowania reklam na podstawie zapamiętanych zachowań danego użytkownika.

Dzięki włączonej wtyczce, Twitter (oraz inne uwzględnione w niej witryny) nie będą nas śledzić, ale nie ma róży bez kolców. Twitter nie będzie także “pamiętał” naszego logowania i za każdym razem będziemy musieli zrobić to ponownie.

Serwis mikroblogowy Twitter przyznał, że pobiera oraz przechowuje przez półtora roku dane z książek adresowych telefonów. Pozyskuje je za pośrednictwem aplikacji mobilnych na Androida i iPhone.

Dane są pobierane w momencie, kiedy użytkownik pozwoli aplikacji na przeszukanie książki adresowej w celu znalezienia znajomych również używających Twittera. Pobierane są imiona i nazwiska, a także numery telefonów oraz adresy e-mail.

Carolyn Penner, rzeczniczka Twittera, poinformowała, że zmianie ulegnie opis funkcji z “Znajdź znajomych” na “Importuj kontakty”, co ma jej zdaniem poprawić komunikację z klientami.

Twitter: Google gra nie fair

16-01-2012, Mariusz Doluk

Ostatnio w Internecie przetoczyła się burza na linii Twitter – Google. Przedstawiciel Twittera Matt Graves oskarżył Googla o to, że wprowadzając ostatnie zmiany w wyszukiwarce, spowodował, że jego własna społecznoścówka jest faworyzowana, a często bardziej adekwatne informacje pochodzące np. z Twittera nie są odpowiednio pozycjonowane. Czytaj: Google dyskryminuje konkurencję i zafałszowuje wyniki wyszukiwania.

twgoo

Na przykład Google nie uwzględnia symbolu @ w wyszukiwaniach, co powoduje, że gdy ktoś szuka profilu Twittera z tym symbolem na przedzie, nie wyświetla się na pierwszym miejscu to czego szuka użytkownik. Np. wpisanie w wyszukiwarkę “@ign” powinno wyświetlić wysoko profil serwisu IGN na Twitterze. tak jak jest to np. w wyszukiwarce Bing, gdzie eksponowane są ostatnie tweety.

To bardzo ciężkie oskarżenie i Google niemal natychmiast na nie odpowiedział. Jego przedstawiciele podkreślali, że nigdy nie indeksowali znaczka @ i nie rozumieją o co teraz zrobił się szum. Poza tym Twitter sam nie ułatwia Googlowi życia (podobnie jak i Facebook) blokując wejście robotom indeksującym wyszukiwarki.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Twitter będzie po polsku

16-09-2011, Mariusz Doluk

Serwis mikroblogowy Twitter wprowadził właśnie do użytku pięć nowych języków pochodzących z Azji: chiński uproszczony oraz tradycyjny, hindi, malajski oraz filipiński. To, co jednak istotniejsze dla nas lokalnie – zanosi się na to, że wkrótce interfejs zostanie przetłumaczony na polski.

twitptaszek

Oprócz polskiego, otwarto także możliwość tłumaczenia na szwedzki, norweski, duński, fiński i węgierski. Tym samym dołączyliśmy do szacownego grona skandynawów i ugrofinów.

Warto wspomnieć, że na Facebooku powstała jakiś czas temu strona nawołująca do głosowana na język polski na Twitterze.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

Film dokumentalny o tweetowaniu

17-05-2011, Mariusz Doluk

Singapurski dokumentalista Tan Siok Siok postanowił stworzyć film o tym w jaki sposób Twitter wpłynął na życie ludzi. Film tworzony jest oczywiście za pomocą tej platformy mikroblogowej i skomponowany został z wypowiedzi zamieszczonych na Twitterze.

Film cały czas konsultowany jest z użytkownikami Twittera. Tak więc całość filmu będzie kształtować się pod dyktando internautów. Konsultacje odbywają się w określonym rytmie – gdy film zdobędzie kolejne 1000 “followersów” odtwarzana jest kolejna wersja beta, która jest komentowana, a film pod wpływem uwag ulega kolejnym zmianom.

Strona projektu twittamentary.com Poniżej zwiastun filmu.

Twitter ma nową stronę główną

06-04-2011, Mariusz Doluk

Wkrótce wszyscy będą mieli szansę zobaczyć nową twarz Twittera. Właśnie rozpoczął się proces zmiany wyglądu głównej strony tego serwisu mikroblogowego. Zmieniony został dominujący kolor na bardziej metaliczny. Co ważniejsze formularz służący rejestracji jest widoczny od razu na stronie głównej po prawej (podobnie jak to jest obecnie w przypadku innych serwisów społecznościowych).

Zmienia się także główne hasło z “The best way to discover what’s new in your world” na “Follow your interests”. Zapodziały się także gdzieś “Top Tweets”, a szkoda, bo to było dość sympatyczne rozwiązanie, od razu pokazujące różnorodność i aktywność użytkowników Twittera.

Efekt możecie poniżej ocenić sami. Podoba się wam?

 twitternowy

Pięć lat z Twitterem

21-03-2011, Mariusz Doluk

“Ustawiam sobie Twittera” – tak brzmiał pierwszy wpis w serwisie mikroblogowym Twitter napisany dokładnie przed pięciu laty przez jednego z jego założycieli, Jacka Dorseya. Twitter spopularyzował krótkie wpisy w Internecie (nie mogą w jego przypadku mieć więcej niż 140 znaków). Można powiedzieć, że przeniósł kulturę SMS-ową do sieci.

twitter-first

Niektórzy obawiali się, że spłyci to poziom publikowanych treści (poważnej rozprawy naukowej nie zmieścimy w krótkiej wypowiedzi), ale okazało się to tylko częściowo prawdą. Twitter okazał się narzędziem wykorzystywanym do szybkiego rozpowszechniania informacji (często wskazując przy tym obszerniejsze źródła np. na blogach, stronach internetowych). Poza tym, jak wynika z badań, ogromna większość użytkowników Twittera nie tyle tworzy, co konsumuje informacje udostępnianie przez innych. Twitter przejmuje więc rolę czytników RSS.

Dziś Twitter ma ok. 200 milionów użytkowników na świecie. Popularność powoduje od czasu do czasu pewne problemy ze stabilnością. Nie mniej jedak wyznaczył trend, który podchwycili inni gracze, także ci najwięksi. Tablica facebookowa, czy Śledzik NK to nic innego jak zintegrowane w te portale serwisy mikroblogowe (choć umożliwiające nieco dłuższe wpisy niż na Twitterze).

Kliknij, aby przeczytać więcej »