Archiwum kategorii 'youtube'

Najpopularniejszy serwis wideo na świecie uruchomił właśnie usługę za pomocą której wybrani partnerzy będą mogli transmitować treści na żywo. Na stronie www.youtube.com/live można zapoznać się z bieżącymi, nadchodzącymi o raz archiwalnymi transmisjami. Można także dokonać subskrypcji konkretnych kanałów. Warto przypomnieć, że YouTube eksperymentuje z transmisjami na żywo już od ponad roku.

YTlive

Liczba partnerów usługi ma rosnąć i za jakiś czas może być ich naprawdę sporo. Tym bardziej, że jak wynika z informacji podawanych przez gazetę The Wall Street Journal, YouTube szykuje się do przekształcenia serwisu w coś na kształt platformy telewizyjnej. Chce w ten sposób konkurować ze stacjami TV i przyciągnąć ich reklamodawców. Uzasadniane to jest tym, że coraz więcej osób ogląda YT za pomocą telewizora i wkrótce może ulec zatarciu granica pomiędzy tradycyjną TV, a internetowymi serwisami wideo.

W tym celu YouTube chce przekształcić wygląd głównej strony serwisu na której mają pojawić się wyróżnione kanały tematyczne (ok. 20), które będą transmitować w pełni profesjonalnie przygotowane treści. Chce na to wydać 100 mln dolarów. Prowadzi także rozmowy z wytwórnią Miramax w celu uzyskania dostępu do jej bazy 700 filmów. Oczywiście na YouTube nadal będą miały swoje miejsce treści wytwarzane przez użytkowników.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

YouTube będzie płacić ZAiKS-owi

20-01-2011, Mariusz Doluk

YouTube i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podpisały dziś umowę na podstawie której artyści mają otrzymywać wynagrodzenie za publikowane w tym serwisie utwory.

Wynagrodzenie dotyczy zysków z reklam emitowanych wraz z utworami. YouTube liczy, że dzięki temu zwiększy się liczba utworów polskich artystów w serwisie, a tym samym wzrosną lokalne zyski z reklam. YT chwali się sporą publicznością w Polsce – 11 mln użytkowników (480 mln na całym świecie).

- Bardzo się cieszymy i uważamy, że jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron – powiedział Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji, ZAiKS – Wielu autorów było do tej pory sceptycznych jeśli chodzi o nowe technologie, mamy nadzieję, że nadszedł czas, by się na nie otworzyli.

TouTube zostało zmuszone do podpisania podobnych umów w wielu krajach na świecie. Firmy zbiorowo zarządzające prawami autorskimi oskarżały serwis wideo o czerpanie zysków z “piractwa”. Miejmy nadzieję, że to ustabilizuje sytuację, bo nie ma nic bardziej denerwującego niż znikająca muzyka z serwisu (czasem nawet jeśli został wykorzystany jedynie fragment na zasadzie cytatu) .

YouTube będzie (częściowo) płatne

30-08-2010, Mariusz Doluk

Jak informuje Financial TImes negocjacje Google z wielkimi amerykańskimi studiami filmowymi wchodzą w decydującą fazę. Rozmowy mają na celu uruchomienie usługi płatnych filmów pełnometrażowych na żądanie. Będzie ona albo częścią YouTube, albo będzie ściśle z nim powiązana, np. poprzez wyszukiwanie, tak jak np. jest teraz w przypadku Vevo.  Trudno się dziwić, YT to marka zbyt znana, żeby nie spróbować na niej zarobić w ten sposób.

O tym, że YouTube testuje wprowadzenie płatnych filmów informowałem już w styczniu.  Wtedy to udostępniono do wypożyczenia mieszkańcom USA pięć filmów z Festiwalu Filmowego w Sundance. Nowa usługa wystartuje najpierw w USA, a potem dodawane będą kolejne kraje. Filmów nie będzie można ściągać, a nowości kosztować mają ok. 5 dol.

YouTube udostępnił prosty edytor filmów

21-06-2010, Mariusz Doluk

Właśnie ujrzał światło dzienne YouTube Video Editor – bardzo prosty edytor filmów. Możliwości więc są bardzo ograniczone.

Po wejściu do edytora, w panelu po lewej widzimy kolekcję naszych filmów. Użytkownik może wybrać jeden z nich i dodać do edycji.  Możemy łączyć wiele filmów w jeden dłuższy, przycinać początek, środek i koniec, dodawać ścieżkę dźwiękową. Utwory, jakie można dodać, niestety ograniczone są jedynie do tych umieszczonych w bibliotece YouTube AudioSwap.

Poniżej film prezentujący możliwości edytora:

 

Edytor YouTube to ukłon w stronę osób mniej zaawansowanych w obróbce filmowej, które chcą szybko i bezproblemowo dokonać zmian w filmach. Niestety ograniczenie ścieżki dźwiękowej jedynie do tych utworów, które dostarcza YouTube, to dość poważny mankament tego rozwiązania.

FBI kontroluje co piszemy na Facebooku

17-06-2010, Mariusz Doluk

watchya Zeszły piątek. Uzbrojona policja wpada rano do szkoły w niedużym brytyjskim mieście Newton-le-Willows, blokuje wszystkie wyjścia i aresztuje jednego z uczniów. Wszystko przez informację dostarczoną lokalnej policji przez amerykańskie FBI o tym, że w jednym z wpisów na Facebooku pojawiła się sugestia owego ucznia o tym, że “jutro ostatni dzień szkoły”, coś o niezbyt przyjemnych kolegach z klasy i “opuszczeniu tego świata”. Wszystko okraszone obrazkiem pistoletu. Autor tego wpisu po spektakularnym aresztowaniu, został wypuszczony za kaucją.

Akcja jak akcja, ale większość użytkowników zainteresuje fakt, że FBI oficjalnie przyznało się do stałego skanowania wpisów na Facebooku pod kątem “nieodpowiednich treści” i że udostępnia te informacje władzom innych krajów. Pytanie czy skanowanie dotyczy tylko bezpośredniego zagrożenia życia, czy też innych kwestii (np. politycznych, światopoglądowych, etc.) pozostaje otwarte, choć znając praktykę służb tego rodzaju, lubią gromadzić bardzo różnorodne informacje. A nuż się przyda.

W każdym razie oczywistym jest, że należy uważać z tym, co się publikuje w sieci. Ostatnio np. w Dubaju policja aresztowała dwóch kierowców za ich kaskaderskie wyczyny na ulicach, które potem opublikowali na YouTube. Policjanci rozpoznali ich po tablicach rejestracyjnych.

Pięć lat temu ruszył serwis filmowy YouTube. Właściciele mają powód do świętowania także z innego powodu. Na blogu YouTube pojawiła się informacja, że serwis przekroczył 2 miliardy odsłon dziennie.

“To więcej niż podwojona liczba widzów wszystkich trzech głównych amerykańskich kanałów telewizyjnych w najlepszym czasie antenowym” – chwalą się. Samokrytycznie piszą jednak, że przeciętny użytkownik spędza 15 minut dziennie oglądając filmiki na YT, co jest niewielką częścią czasu poświęcanego na oglądanie telewizji (5 godzin dziennie).

 

 

Z okazji rocznicy YT uruchomił specjalny kanał urodzinowy. Trafiają na niego filmy, w których ludzie opowiadają w jaki sposób YouTube wpłynął na ich życie. Każdy może przesłać tam swój film na ten temat. Niektóre zostaną opublikowane w kanale.

Kliknij, aby przeczytać więcej »

IPL

Szykuje się spore wydarzenie w sieci i to nie tylko sportowe. Jak informuje brytyjski dziennik Guardian YouTube podpisał kontrakt na transmisję na żywo meczy pierwszej ligi indyjskiego krykieta (Indian Premier League – IPL). Transmisja będzie szła na cały świat oprócz USA.

Będzie ją można zobaczyć na stronie youtube.com/ipl. W 2010 roku pokazywanych będzie 60 meczy przez 45 dni. Komentatorzy zastanawiają się jaki będzie to miało wpływ na tradycyjne kanały sportowe TV. Mecze IPL transmitowane będą bowiem także w krajach, gdzie istnieją już kontrakty na zwykłe relacje telewizyjne.

YouTube od jakiegoś czasu planuje w szerszym stopniu realizować transmisje ważnych wydarzeń na żywo – nie tylko zawodów sportowych, ale także koncertów, wydarzeń politycznych (transmitowane była już inauguracja prezydentury Obamy), itd.